„Nawilżanie głosu” wyjaśnione💦
To już chyba powszechnie wiadomo, że nasze ciało potrzebuję nawodnienia, a nasza krtań nawilżenia by dobrze funkcjonować. Powszechnie wiadomo, prawda? PRAWDA!?
Zima 🥶 sprzyja rozwijaniu tych tematów ze względu na sezon grzewczy, w którym powietrze drastycznie zmniejsza swoją wilgotność, a suchość w naszych gardzielach bywa bardziej odczuwalna w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak jest to kwestia aktualna przez calusieńki rok. Jest parę kwestii, na które warto zwrócić uwagę w kontekście pracy Głosem. W tym wpisie rozwijam temat “nawilżania głosu”- picia wody, inhalacji, nebulizacji w oparciu o badania naukowe, a także wymieniam przykładowe preparaty wspierające nawilżenie błony śluzowej.
Dlaczego nawilżanie błony śluzowej jest tak ważne?
Błona śluzowa fałd głosowych zawiera gruczoły zwilżające fałdy głosowe. Upraszczając sprawę: fałdy głosowe wibrują dużo efektywniej, gdy są odpowiednio nawilżone, a nas jako wokalistów i mówców efektywna wibracja bardzo interesuje. Wpływa zarówno na brzmienie, jak i na swobodę różnych rodzajów fonacji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj tu -> Jak działa Głos?
Generalnie są dwa sposoby na nawilżenie naszych fałd głosowych i traktu wokalnego – nawilżenie wewnętrzne i powierzchniowe.
Nawilżanie wewnętrzne
To picie wody. Po prostu. KURTYNA!
Żartuuuuuuję!😅
Woda przemieszcza się przez naszą jamę ustną, jamę gardła wprost do żołądka. Woda ta NIE MA BEZPOŚREDNIEGO KONTAKTU Z FAŁDAMI GŁOSOWYMI. Gdyby miała, uruchomiłby się odruch kaszlu, żeby zabezpieczyć Nasze drogi oddechowe przed zadławieniem. Więc nie, nie “przepłukujemy swoich fałd głosowych wodą”… Choć faktycznie napicie się wody w trakcie czynności głosowych pozwala zwiększyć komfort odczuwania fonacji z wielu powodów to ich od razu nie nawilża. To jak picie wody wpływa na nawilżanie fałd głosowych?
Źródła podają, że pełna absorpcja wody na pusty żołądek trwa od 75 minut do dwóch godzin. Potem dopiero trafia do tkanek m.in do fałd głosowych. Dlatego ważne jest by popijać wodę często w ciągu dnia, a nie wypijać litr na raz tuż przed koncertem. Przerwy między spożywaniem wody pozwalają na kontinuum nawadniania od wewnątrz przez cały dzień.
Nawilżanie powierzchniowe
To z kolei aplikowanie wilgoci bezpośrednio na fałdy głosowe i trakt głosowy za pośrednictwem pary lub mgiełki bez aktywowania się odruchu kaszlu. Dzięki temu powstaje nawilżona warstwa otulająca twoje gardło, krtań i fałdy głosowe. Pomoże ona wpłynąć pozytywnie na jakość twojej fonacji na wiele sposobów, o których za chwilę.
Inhalacja czy nebulizacja? Czym są? Kiedy i co wybrać?
Zacznijmy od tego, że obie formy są ekstra, jednak warto pamiętać, że obie mają inne zastosowanie. Poznajmy różnice między nimi, korzyści jakie dają i w jakich okolicznościach stosować każde z nich.
Inhalacja
W skrócie polega na wdychaniu pary różnych substancji. Tu będę pisała o czystej parze wodnej. Inhalacje parą wodną można wykonać przy pomocy specjalnego niedrogiego sprzętu, lub w domowych sposobach nad miską z wodą.
Korzyści:
- zwiększona elastyczność fałd głosowych
- znacząca poprawa w przypadku nieintencjonalnych chrypek, noise/harmonic ratio (o intencjonalnych chrypkach piszę tu -> Vademecum Wokalisty Ekstremalnego)
- nawilżanie całego traktu głosowego
- zredukowany nadmiar śluzu
- zredukowany nadmiar napięcia w trakcie głosowych
Ryzyka:
- poparzenie gorącą wodą lub wdychaniem zbyt gorącej pary wodnej
Kiedy warto się inhalować?
- kiedy słyszysz chrypkę, czujesz chropowatość głosu
- kiedy czujesz napięcie w gardle
- kiedy doświadczasz nadmiaru gęstej, kleistej wydzieliny, śluzu
- po aktywności głosowej
Nebulizacja
Rodzaj inhalacji, w czasie której jest wdychana mgiełka (aerozol). Dla celów nawilżających najbardziej polecany jest sterylny 0,9% roztwór soli fizjologicznej.
Korzyści
- Obniżenie PTP (Phonation Threshold Pressure). PTP determinuje jak szybko nasze fałdy głosowe zaczynają wibrować by produkować dźwięk.
💡Warto wiedzieć💡
wyższe PTP = więcej wysiłku potrzebnego do wibracji fałd głosowych
niższe PTP = mniej wysiłku potrzebnego do wibracji fałd głosowych
Ryzyka
- Ze względu na to, że nebulizacja tworzy bardzo małe cząsteczki, to wnikają nie tylko w fałdy głosowe, ale również w nasze płuca. Z tego powodu zalecane jest, aby czyścić swój nebulizator po każdym użyciu wg instrukcji urządzenia, aby unikać potencjalnego rozwoju mikrobakterii w swoim urządzeniu, które potem potencjalnie mogłyby prowadzić do infekcji.
WAŻNE❗ Warto przed zastosowaniem nebulizacji skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek problemy z ogólnym stanek zdrowia czy zdrowiem swoich płuc.
Kiedy warto skorzystać z nebulizacji?
- przed aktywnością głosową (mowa/śpiew/krzyk), szczególnie jeśli głos “trudniej się rozkręca” danego dnia
- przed wyzwaniami głosowymi, które wymagają większej intensywności np. belting
- przez czynnościami głosowymi, które wymagają redukcji swojego wysiłku głosowego np. mix
- przed koncertem, próbą, ćwiczeniami etc.
Jak więc dbać o nawilżenie swojego instrumentu?
Najlepiej stosując kombinację tych rodzajów nawilżania. Warto jednak pamiętać, że INHALACJA, ANI NEBULIZACJA NIE ZASTĄPI NAWODNIENIA przez picie wody. Pijcie wodę, wspierajcie się inhalacją i nebulizacją w potrzebie 🙂
Warto też wiedzieć, że niektóre choroby czy leki mogą wpływać na stan naszej błony śluzowej, stąd może mieć większe lub mniejsze zapotrzebowanie na stosowanie powyższych i intensywność ich stosowania należy rozpatrywać indywidualnie.
WAŻNE❗ Jeśli niepokojące objawy i zmiany w głosie utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie to zdecydowanie warto skonsultować się ze specjalistą. Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność przeczytasz tu – > Higiena Głosu w pigule
Inne preparaty wspierające nawilżenie błony śluzowej gardła
Jest takich bez recepty na rynku mnóstwo i mimo, iż mają dużo mniejszą skuteczność działania, w wielu okolicznościach mogą być pomocne, dlatego o nich wspominam. Znajdziecie je zarówno w formie tabletek do ssania, spray’ów do gardła, jak i płukanek. Wymieniam moje ulubione, które polecają moi foniatrzy, tylko w ramach podpowiedzi, nie jako jedyne słuszne rozwiązanie dla każdego 😄 Szukajcie a znajdziecie. Jeśli jednak chcesz wypróbować to ja chętnie korzystam z:
W formie tabletek do ssania np. Isla, Fiorda Vocal, Cevitt,
W formie sprayu do gardła np. Glosal, Gardvit, Oritolin
Skoro już ustaliliśmy, że nawilżenie naszej błony śluzowej naszego instrumentu jest istotne i nie ma co o tym dyskutować, to dodatkowo poznaliśmy kilka sposobów, jak możemy o to zadbać. Osobiście polecam i stosuję każdy z nich w różnych częstotliwością w różnych okresach. Róbcie to, co wam służy, a jak nie wiecie co to – to szukajcie! Mam nadzieję, że i Wam to posłuży w codziennym wyrażaniu siebie głosem, nie tylko tej zimy❄️, kochani Głosoholicy! 💜
📢Dajcie Głos w komentarzu i napiszcie co myślicie 📢
Dziękuję za poświęcony czas, kochani Głosoholicy i do następnego!
Pani od Głosu
Głodni tematów związanych z Głosem?👩🎤
Zachęcam do śledzenia mnie na:
www.paniodglosu.pl
Facebook Pani od Głosu
Instagram @panidoglosu
💡Źródła:
- The Effect of Hydration on Voice Quality in Adults: A Systematic Review
- Fate of ingested fluids: factors affecting gastric emptying and intestinal absorption of beverages in humans
- Effects of steam inhalation on voice quality-related acoustic measures
- Pharmacokinetic analysis of absorption, distribution and disappearance of ingested water labeled with D₂O in humans
- Biomechanical effects of hydration in vocal fold tissues
- A meta-analysis of outcomes of hydration intervention on phonation threshold pressure
- Mesh nebulizers have become the first choice for new nebulized pharmaceutical drug developments
- Laryngeal Desiccation Challenge and Nebulized Isotonic Saline in Healthy Male Singers and Nonsingers: Effects on Acoustic, Aerodynamic, and Self-Perceived Effort and Dryness Measures
0 komentarzy